Вкусна и лековита напивка: Домашен ликер од грозје

Вкусно!

Оваа напивка уште се нарекува и еликсир на младоста

Познато е дека грозјето е многу лековите, а освен во свеж облик, можете да го консумирате и во вид на вкусен ликер.

Која сорта грозје и да ја одберете, нема да погрешите.

Состојки:
  • 1кг грозје
  • 500 г шеќер
  • 1 лимон (сок и кора)
  • 2 стапчиња цимет
  • 0,5 л вотка
  • 1 дцл ладна зовриена вода
  • 2 кесички ванилин шеќер
Приготвување:

Добро измијте го грозјето, па секој грозд пресечете го на половина. Добро измијте го лимонот и изрендајте ја кората, а сокот исцедете го.

Во поголема тегла ставете грозје, рендана кора од лимон, сок од лимон, шеќер, ванилин шеќер и 2 стапчиња цимет и добро измешајте.

Сето тоа прелејте го со 0,5 л вотка и 1 дцл ладна зовриена вода.

Добро затворете ја теглата и оставете ја на темно и ладно место минимум 4 недели.

Потоа, процедете го ликерот во стаклено шише.

Вака се прави ореовка: Природен лек за тироидна жлезда и забрзување на метаболизмот!
loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време