Веганска цезар-салата

Веганската цезар-салата е секогаш добра идеја, особено во топлите, летни денови.

Цезар-салата ја осмислил угостителот Цезар Кардини, италијански имигрант кој служел во ресторани во Мексико и САД. Иако живеел и работел во Сан Диего за време на Прохибицијата, тој исто така работел и во Тихуана некое време. Неговата ќерка Роза тврди дека нејзиниот татко ја креирал „Цезар-салатата“ за време на прославата на 4 јули 1924 година.

Имено, тој ден, ресторанот беше полн со гости, а Кардини и остатокот од персоналот остатоците од храната ги оставале настрана. Во еден момент, состојките како месо, зелена салата и прелив се помешале и,  на тој начин се создало сосема ново јадење.

Денес постојат разни варијанти на оваа вкусна салата, а ние ви претставуваме веганска опција.

Состојки (за 4 лица):

300 г леблебија
сок од еден лимон
маслиново масло
сол, бибер
чешне лук
1 лажица сенф
4 тенки парчиња леб
2 помали црвени кромитчиња
2 ротквици
2 главици зелена салата

Приготвување:

Загрејте ја рерната на 180 степени. Измијте ја леблебијата иисушете ја со кујнски марамици.
Ставетеја на хартија за печење и печете ја во рерна додека зрната стана крцкави (доволно е околу 30 минути).
Извадете ги од рерна и префрлете ги во счинија. Додајте сок од половина лимон и оставете ја леблебијата да се излади.
Во блендер, додајте лажица маслиново масло, сенф, сол, бибер, лук и лажица сок од лимон и измешајте сè. Оставете го приготвениот прелив настрана.
Намачкајте парче леб со маслиново масло и наросете го со сол и црн пипер. Запечете го во тостер или во рерна (околу 10 минути на 180 степени).

Во тав ставете ги исечканите рдокви и црвениот кормид и пропржете ги 5 минути.

Во чинијата солеблебијата додајте го пропржениот зеленчук. Потоа додајтеисечкана зелена салата и потпеченото парче леб, исечкано на поситнипарченца. Прелијте со преливо.

Добар апетит!

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Vida|Plant Based (@vidacooksvegan)

Текст: Убавина и здравје

Фото: Инстаграм

Прочитајте и
Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време