Салата со лосос: Храна за подмладување

Оваа салата е богата со антиоксиданси и спаѓа во популарната „храна за подмладување“.

Но стареењето не се забавува само со соодветна нега туку потребно е целиот начин на живот да го приспособите кон антиејџ-филозофијата. Покрај престојот на свеж воздух и физичките активности, на нашиот изглед поволно влијае и исхраната.

Познато е дека некои продукти содржат антиоксиданси што нашиот организам го подмладуваат „однатре“. Со нивно консумирање го храниме нашиот организам со состојки што поттикнуваат негово подмладување. А лососот е дефинитивно една од намирниците што го забавуваат стареењето.

Потребно е: парче лосос, мешавина од зелени салати, шери-домати, кромид, сос од мед

Приготвување:

Мешавината од зелени салати зачинете го со сосот од мед, па додајте ги шери-доматот и кромидот. Одозгора ставете го претходно испечениот лосос.

Текст: Убавина и здравје

Фото: Pixabay

 

 

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време