Салата од сладок компир и бадеми

Рецепт на денот

Салатите се идеален лесен оброк, кој ќе нè засити, а ќе спречи да се чувствуваме тромаво. Денес за вас подготвивме рецепт за вкусна салата од сладок компир и бадеми.

Сè што ни е потребно е…

1,2 кг сладок компир

75 г бадеми

2 млади кромитчиња

1 чешне лук

2 супени лажици лимонов сок

1 лажица соја-сос

2 лажици маслиново масло „Брилијант“

1/2 лажиче чили-прав

прстофат сол и црн пипер

150 г свежо сирење

Приготвување:

Измијте, излупете и исечкајте го слаткиот компир на крукчиња и варете го во 2 л солена вода околу 15 минути.

Исечете ги бадемите на поголеми парчиња и пропржете ги без масло, на тефлон.

Измијте го кромидот и исечкајте го на ситни парчиња.

Исечкајте го лукот и помешајте го со лимоновиот сок и со соја-сосот, додајте го и маслиновото масло и зачинете по желба.

Процедете го слаткиот кромид, исушете го во крпа, а потоа пропржете го во малку маслиново масло „Брилијант“ на „Витаминка“, околу 2 минути.

 

БРИЛИЈАНТ маслиновото помас-масло има висока температура на горење поради што често се употребува во готвење, како и неутрален вкус што го прави совршен дресинг за салати.

Помешајте ги сите состојки и додајте малку свежо сирење.

Фото: @ourfourforks

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време