Мини-палачинки со спанаќ

Здрави и вкусни

На многумина омилениот десерт овој пат во солена верзија. Добар апетит!

СОСТОЈКИ:

1 јајце

1/2 прашок за печиво

вода (по потреба)

брашно (по потреба)

½ филџан масло

сол

500 г спанаќ

сирење по желба

ПРИГОТВУВАЊЕ:

Спанаќот се мие, се чисти и се сечка ситно.

Во длабок сад, се крши јајцето, се разматува, потоа се додаваат преостанатите состојки, се меша додека се добие смеса како за палачинки. Се додава и сечканиот спанаќ, се промешува.

Во загреана тава за палачинки, со црпалка се истура од смесата и се прават мали палачинчиња (големина по желба).

Палачинките се печат убаво од двете страни, а можат да се сервираат со сирење.

Рецепт на Алмира Фејзула Калач од Битола

Фото: Printscreen Youtube

Прочитајте и
Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време