Сладолед-торта совршена за жешките денови: Потребни ви се три состојки и 15 минути време

Брзо и едноставно

Тортата од сладолед и бисквити е летниот десерт кој ќе го обожувате.

Состојки: 

– 250 грама благи бисквити;
– 3 лажици растопен путер;
– 1.5 кг благ растопен сладолед (вкус по желба);
– 200 грама овошје по желба.

Подготовка:

Во блендер ставете 10 парчиња од бисквитите и обработете ги до ситни парчиња. Додадете го путерот и мешајте во блендерот додека смесата не се соедини.

Мешавината од бисквитите и путерот ставете ја во сад за печење.

Над тоа ставете го сладоледот и нежно распоредете го по целата површина. Потоа над сладоледот ставете го овошјето. Тортата ставете ја во замрзнувач најмалку 8 часа, односно додека не стане цврста.

Наздравје!

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време