Зелена салата со пршута, козјо сирење и овошје

Нов вкус на омилената салата

За љубителите на познатите вкусови, но завиткани во модерно руво, издвоивме вкусен рецепт за омилената зелена салата.

Состојки: 80 г марула, 80 г рукола, 30 г морков, 50 г јаболко, 50 г круша, 30 г телешка пршута, балсамико-крем, 80 г козјо сирење, 20 г брашно, 20 г лебни трошки, 1 јајце, маслиново масло

Приготвување: ги миеме и ги сечкаме марулата и руколата, па ги ставаме во пластичен сад.

Морковот го рендаме на најситно ренде, а јаболкото и крушата ги сечкаме на ситни коцкички.

Ги додаваме во пластичниот сад со марулата и руколата.

Зачинуваме со маслиново масло.

Козјото сирење го сечкаме на коцки, секоја коцкичка посебно ја валаме во брашно, јајца, па во лебни трошки и ја пржиме во врело масло.

Салатата ја сервираме во чинија.

Одозгора го редиме козјото сирење.

На крајот ја додаваме телешка пршута и зачинуваме со балсамико-крем.

Текст: Т. Богунова

Фото: Александар Велов

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време