Вкусно и хранливо: Крем-супа од печурки

Пробајте!

Рецепт на Теодора Георгиевска

Теодора Георгиевска секогаш не’ изненадува со вкусни и хранливи рецепти. Нејзиниот инстаграм-профил @gotvime.so.tea е вистинска инспирација!

Состојки:
 • 300 г свежи печурки
 • 3-4 моркови со средна големина
 • 2 компири со средна големина
 • 1 поголем кромид
 • 3-4 чешниња лук
 • 100 мл павлака за готвење
 • 500 мл вода
 • магдонос по желба
 • мешан сув зеленчук по желба
 • сол и црн пипер
 • масло
Приготвување:

1. Потребни состојки за крем-супата

2. Исечкајте ги сите состојки на ситни парчиња

3. Во загреано масло, пржете ги прво кромидот и лукот, па додајте ги и печурките

4. Измешајте ја сварената супа со рачен блендер. По желба, крем-супата од печурки можете да ја послужите во убаво издлабено лепче.

Добар апетит!

Извор: Добра храна

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време