Супа од морков и ѓумбир

Брзо и лесно

Едноставен рецепт за вкусна супа, одлична за подобрување на здравјето.

Состојки:

  • 500 гр моркови
  • корен од ѓумбир од 1,5 см
  • сок од половина лимон
  • 2 лажички екстра девственото маслиново масло
  • лисја од магдонос
  • сол
  • бибер
  • 1 л вода

Подготовка:

Изрендајте ги морковот и ѓумбирот (ѓумбирот на најситно). На малку масло кратко пропржете го изренданиот морков. Додадете врела вода и изренданиот ѓумбир и варете околу три минути. Додадете сол и бибер пред крај, а листовите магдонос и сокот од лимон во готовата супа.

Испробајте и: Неверојатен вкус: Торта од морков

 

ФОТО: Getty Images

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време