Шарена проја: Измешајте, испечете, послужете со јогурт и уживајте!

Рецепт за шарена проја

Не постои човек кој не го сака ова јадење

Состојки:
  • 2 шолји обично брашно
  • 3 шолји пченкарно брашно
  • 2 печени црвени пиперки
  • 1/2 шолја масло
  • 150 г сирење
  • 4 шолји кисела вода
  • сол
Приготвување:

1. Излупете ги испечените пиперки и оставете ги добро да се изцедат.

2. Во пластичен сад измешајте ги состојките за пројата, додајте здробено бело сирење и пиперките што претходно сте ги искинале на поситни делови. Измешајте го сето тоа и префрлете го во подмачкан плех.

3. Печете на температура од 200 степени додека зарумени.

Проја со сремус и коприва: Највкусниот рецепт кој мора да го пробате!
Прочитајте и

Убавина и Здравје користи колачиња за да го подобри вашето искуство. Ќе претпоставиме дека сте во ред со ова, но можете да се откажете ако сакате. Прифати Дознај повеќе