Салата од краставици и црн грав

Соврешно предјадење

Ќе ви требаат само 20 минути за да ја подготвите оваа вкусна салата

Оваа едноставна салата може да ви послужи како одлично предјадење, но и како самостоен ручек. Црниот грав можете да го замените со леблебии или обичен грав.

За 6 лица

Потребно време: 20 минути

Потребни состојки:
  • 3 лажици екстра девствено маслиново масло
  • 2 лажици лимонов сок
  • 2 лажици свежо исечкано оригано или 1 лажица свежо мелен црн бибер
  • 4 шолји излупени краставици, исечени на коцки
  • 1 конзерва (400 грама) исцеден црн грав
  • 2/3 шолја црвени пиперки (бабури) исечкани на коцки
  • ½ шолја здробено фета сирење
  • ¼ шолја тенко исечен кромид
  • 2 лажици исечкани црни маслинки
  • пченка (по желба)
Начин на подготовка:

Во голема чинија, изматете го маслото, лимоновиот сок, ориганото и биберот додека не се соединат сите состојки. Додајте ги краставицата, гравот, пиперката, фетата, кромидот и маслинките. Јадењето можете да го послужите на собна температура, а можете и да го разладите пред послужување.

Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време