Рецепт на денот: Брускети со домати и фета

Крцкави лепчиња кои ќе ве однесат во Италија

Интересен рецепт за заеднички семеен појадок

Ова јадење е одлично за заеднички појадок или вечера со семејството. Ароматичните, крцкави лепчиња со домати и фета ќе го донесат вкусот на Италија во вашиот дом.

Потребни состојки:
  • 1 багет
  • 8 шери домати
  • 3 лажици изронето фета сирење
  • 1 децилитар маслиново масло
  • 5 чешниња лук
  • Шака свеж босилек
Начин на подготовка:

Загрејте ја рерната на 200 степени. Ситно исечкајте ги доматите, исечкајте го лукот и босилекот. Исечете го лебот на резанки и премачкајте ја секоја резанка со маслиново масло. Печете ги 10 минути во рерна. Измешајте ги доматите, фетата, лукот и маслиновото масло и нанесете ја смесата на секоја резанка. Наросете ги со свеж босилек и уживајте во вкусниот појадок.

Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време