Рај за непцето: Рокет-салата

Време потребно за приготвување: 15 минути

Дека здравото може да биде и неодоливо вкусно, докажува оваа салата! Пробајте ја и ќе се уверите и самите! Еве што ви е потребно за да ја приготвите:

Состојки: 100 г рукола, 120 г свежо цвекло, 60 г горгонзола, 30 г пармезан, 20 г ореви, 30 г шери-домати.

Приготвување:

1 Го лупиме цвеклото, го сечкаме на поголеми коцки и го ставаме во зовриена вода малку да се обари.

2 Добро измиената и исушена рукола ја цепкаме со раце, а можеме и цели листови да ставиме во длабока чинија, потоа ја редиме горгонзолата исечкана на коцки, го додаваме цвеклото, па пармезанот исечен на тенки листови и крајот ги додаваме шери-доматите.

3 Одозгора салатата ја зачинуваме по желба.

Добар апетит!

 

Текст и фото: Убавина и здравје

Прочитајте и
Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време