Прсти да излижете: Брза пита со сирење

Вкусно предјадење!

Ќе ви треба само околу еден час за да ја приготвите оваа пита, а вкусот ќе ве воодушеви

За приготвување на питата, освен младо, можете да користите и друг вид сирење по желба.

Состојки:
  • 4 јајца
  • 200 г брашно
  • 100 г гриз
  • 150 мл млеко
  • 500 г младо сирење
  • 1 прашок за печиво
  • сол
Приготвување:

1. Пенесто се матат јајцата, па се додаваат млеко, масло и малку сол по желба.

2. Посебно се мешаат брашното, гризот и прашокот за печиво.

3. Сувите состојки се додаваат во смесата од јајца, па сето тоа заедно се меша со миксер.

4. На крајот се додава издробеното младо сирење и полека се промешува.

5. Соодветна подлабока тепсија се намрсува и се набрашнува, па во неа се сипува смесата за пита. Се рамни со шпакла и се пече во загреана рерна на 200 степени Целзиусови додека порумени. Пред крајот на печењето, со чепкалка се боцка питата и се проверува дали има на неа траги од тесто, а ако нема, значи дека е готова.

6. Печената пита се остава да се олади, а потоа се сече на коцки со посакуваната големина и се послужува со јогурт или со кисело млеко.

Извор: Добра храна

Најдете уште вакви вкусни рецепти во најновиот број на магазинот „Добра храна“.

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време