Питулици од готови кори: Поради овој фил се толку сочни!

Брзо и вкусно

Пита готова за миг, исклучително сочна и вкусна

Состојки:

За филот:

 • 300 г ситно сирење
 • 2 јајца

За премачкување на кората:

 • 150 мл минерална вода
 • 60 мл масло
 • малку сода бикарбона
 • малку сол

Друго:

 • готови кори

За преливот:

 • 3 јајца
 • 40 г крем-сирење
 • 30 мл минерална вода
 • 30 мл млеко
Приготвување:

Иситнете го сирењето, додајте јајца и измешајте. Измешајте ги состојките за премачкување на корите. Секоја кора премачкајте ја, филувајте ја и направете форми. Потоа, прелејте ја со преливот и печете ја на 180 степени, 25-30 минути. Добар апетит!

Ова е единствениот начин на кој треба да приготвувате пита од готови кори: Прелеана пита што се топи во уста!
loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време