Ова е најдобриот сос за шпагети: Се приготвува за 5 минути, а сите го обожаваат

Кремасто

Во светот овој сос е познат како алфредо-сос за тестенини, а еве како се приготвува

Кремастиот сос Алфредо е кулинарски сон. Настанал во Рим во 1920 година, а го создал Алфредо ди Лелио. До денес ова е омилениот сос што се додава во многу јадења. Се служи со паста, варен зеленчук, месо на скара.

Еве како се прави сосот Алфредо…

Состојки:
  • 2 лажици путер
  • 2 чешниња лук (мелен)
  • 1 шолја неутрална павлака за готвење
  • сол
  • бибер
  • 1/2 шолја свежо рендан пармезан
Приготвување:

Стопете путер, па во него додајте го мелениот лук. Пропржете малку, па додајте павлака. Додајте сол и бибер, а потоа и пармезан. Промешајте и прелејте го врз пастата.

Изрендајте уште малку пармезан врз шпагетите и уживајте!

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време