Неодоливи и меки како душа: Пригответе ги овие мафини со тиквички

Добра храна

Дефинитивно нема да можете да им одолеете на овие мафини

Состојки:
  • 150 г пченкарно брашно
  • 150 г екстра бело брашно тип 400 на „Жито лукс“
  • 1 лажиче сол
  • 1 лажиче прашок за печиво
  • 150 мл млеко или јогурт
  • 100 мл масло

За филот:

  • 2 помали тиквички
  • 1 врзоп млад кромид
  • 100 г гауда или свежо сирење
  • црн пипер по желба

Приготвување:

1. Тиквичките се мијат, се рендаат, се посолуваат и се оставаат да отстојат десетина минути.

2. Младиот кромид се сечка на ситни крукчиња, а сирењето на коцки.

3. Се мешаат пченкарното и екстра белото брашно тип 400 на „Жито лукс“, се додаваат солта, прашокот за печиво, маслото и млекото. Тиквичките добро се цедат, па се додаваат во приготвената смеса.

4. На крајот се додаваат исечканиот млад кромид и сирењето. Смесата се запиперува по желба и сето тоа убаво се изедначува.

5. Во калап за мафини се ставаат хартиени кошнички и се полнат со приготвената смеса. Мафините се печат во претходно загреана рерна на 200°Ц, околу 30 минути.

Извор: Добра храна

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време