Не постои подобар рецепт за доматна чорба од овој: Идеален оброк за детокс!

Лесна и вкусна

Се приготвува за миг, а вкусот е совршен

Состојки:
  • 3 лажици масло
  • 2 лажици брашно
  • 3 чешниња лук
  • 500 мл пасиран варен домат
  • 500 мл вода
  • 1 лажица шеќер
  • 1 лажиче сув билен зачин
  • магдонос
  • бибер
  • фиде
Приготвување:

Во тенџере на загреано масло пропржете ситно сечкан лук околу минута. Веднаш додајте брашно и промешајте.

Тргнете го тенџерето од рингла и постепено додавајте го доматот со непрекинато мешање за да не се направат грутки. Додајте вода и вратете го да се вари.

Веднаш додајте фиде по избор. Потоа, додајте шеќер, зачини, магдонос (сув или свеж) и на крај забиберете.

Ако чорбата е поретка, во малку вода растворете лажиче густин и додајте го во зовриената чорба.

Јадење на летото: Чорбата од тиквички е најдобриот сезонски ручек!
Прочитајте и
Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време