Највкусниот босански специјалитет што се приготвува за 5 минути: Пита со спанаќ и сирење што освојува на прво залаче!

Неодолива

Мора да го пробате овој рецепт за пита со спанаќ

Босанската пита со спанаќ е еден од највкусните тамошни специјалитети, а ќе ви требаат само пет минути за подготовката и половина час за печењето. Ќе добиете идеален оброк за вас и вашите домашни, кој е многу вкусен и здрав истовремено!

Состојки:
  • 3-4 јајца
  • 3 лажици кисела павлака
  • 1 лажиче сол
  • половина прашок за печиво
  • 5 лажици пченично брашно
  • 5 лажици пченкарно брашно
  • 100 мл масло
  • 300-400 г младо сирење
  • 1 шолја ситно сечкан спанаќ
  • малку путер
Приготвување:

Вклучете ја рерната на 190 степени и во неа ставете празен плех да се загрева. Во подлабок сад изматете 3-4 јајца со 3 лажици павлака и лажиче сол. Додајте половина прашок за печиво, 5 лажици пченично и 5 лажици пченкарно брашно. Постепено додавајте 100 мл масло. На крај, во смесата додајте 300-500 г младо сирење и спанаќ.

Извадете го врелиот плех од рерната. Ставете коцка путер да се стопи и внимателно намачкајте го дното и ѕидовите на плехот. Сипете го тестото врз тоа. Вратете го во рерна и печете го околу 30 минути.

БОСАНСКА ПИТА: Не постои посочен појадок од овој, а се приготвува за миг
Прочитајте и

Коментарите се заклучени.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време