Најубавата француска салата што некогаш сте ја пробале: Сите ќе ви го бараат овој рецепт!

Пробајте!

Кремлива, освежувачка и превкусна!

Состојки:
  • 450 г замрзнат или свеж зеленчук (морков, компир, грашок)
  • 6-7 јајца
  • 1 јаболко
  • околу 200 г мајонез
  • 1 лажиче сенф
  • 330 г кисели краставички
  • лажица сув зачин
Приготвување:

Варете го замрзнатиот или свежиот зеленчук во вода во која што сте додале лажица сув зачин, 8-10 минути. Јајцата сварете ги одвоено во посолена вода, па излупете ги и исечкајте ги.

Излупете го јаболкото и исечкајте го на ситни коцки, па исечкајте ги и киселите краставички. Измешајте го зеленчукот со краставичките, јајцата и јаболката. Додајте мајонез и сенф. Измешајте ги сите состојки и салатата ставете ја во фрижидер да се олади и да се поврзат состојките.

Ова е основата за оваа салата, а рецептот е приспособлив, па слободно вклучете ја вашата креативност. На пример, во мајонезот додајте и ситно сечкан магдонос, босилек, власец, копар или по желба, додајте повеќе кисели јаболка, кисела павлака, повеќе сенф или кисели краставички.

Добар апетит!

Салата со пилешко и ананас: Спој на вкусови што ќе ве остават без текст!
Прочитајте и
Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време
X