Крем салата со тестенини, домати, спанаќ и сланина

Ова лесно јадење се подготвува многу брзо, за околу 20 минути. Наместо сланина, можете да додадете малку ароматично сирење, маслинки или дури виршли исечени на прстени – играјте со вкусовите.

Состојки:

 • 300 гр тестенини, пене или фарфале (може да бидат и од интегрално брашно)
 • 200 гр јогурт
 • 2 лажички дижон сенф
 • 1 лажичка мед
 • 1 чешне лук, смачкано
 • рендана кора од еден лимон
 • 2 лажици маслиново масло
 • 4 големи домати, крупно исецкани
 • грст бејби спанаќ, грубо сецкан
 • малку свеж босилек, сецкан
 • 6 парчиња сланина пржени во тава, да бидат крцкави
 • сол и бибер по желба

Подготовка:

Гответе ги тестенините и изладете ги. Во меѓувреме, во голема чинија, комбинирајте јогурт, сенф, мед, лук, кора од лимон, маслиново масло и зачини. Измешајте го ова со тестенините и додадете домати, спанаќ и босилек.

Се редат на чинија и се посипуваат со исецканата сланина.

Прочитајте и: Култен јапонски специјалитет што можете да го подготвите полесно отколку што мислите

 

ФОТО: Getty Images

Прочитајте и
Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време