Грчки тиквици какви што не сте јаделе досега

Ќе ви се допаднат!

Посебен вкус што сигурно ќе го обожавате

Потребни состојки:
  • 3-4 тиквици
  • масло за пржење
  • 2-3 лажици маслиново масло
  • 120 грама бело брашно
  • 60 грама пченкарно брашно
  • мраз
  • вода
Начин на подготовка:

Исечете ги тиквиците во должина, најтенко што можете, најдобро со нож за лупење зеленчук. Ставете ги тиквиците во тенџере, додајте малку маслиново масло, пченкарно и бело брашно, затворете го тенџерето и добро протресете го за да може да се распореди рамномерно.

Загрејте масло во тавче. Секоја тиквица потопете ја на секунда во сад со вода и мраз и ставајте ги во тавче да се пржат. Тиквиците се пржат сосема кратко, бидејќи се многу тенки. Ставете ги готовите тиквици на салвета за ги впие вишокот маснотии.

Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време