Еве како се приготвуваат највкусните шампињони: Здрав прилог за главното јадење!

Пробајте!

Доколку постите, вака приготвените шампињони можат да го заменат главниот оброк, само исфрлете го путерот

Состојки:
  • 500 г шампињони
  • 30 г путер
  • 2 супени лажици маслиново масло
  • 1 главица ситно сечкан кромид
  • 50 мл бело вино
  • 3 чешниња лук
  • 1 врзоп магдонос
Приготвување:

Измијте ги шампињоните и исцедете ги. Во тавче ставете путер и масло, а потоа и кромид. Кога ќе продинста кромидот, додајте ги шампињоните. Динстајте ги десетина минути, па додајте им бело вино. Кога виното ќе испари, додајте лук и магдонос, пржете уште неколку минути, па тргнете го прилогот од рингла и послужете го. Добар апетит!

Шампињони во бешамел сос: Неодоливо кремаво предјадење што ќе ве воодушеви од прво залче!
loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време