Брз леб со сода бикарбона

Пробајте

Ако немате квасец или сакате да испробате нешто ново – брз и лесен рецепт за леб со сода бикарбона.

Состојки:

  • 450 гр меко брашно
  • 1,5 лажички сода бикарбона
  • 1 лажичка сол
  • 1 лажичка шеќер
  • 400 мл јогурт или матеница

Прочитајте и: Десерт од нашето детство: Кремаст, млечен и божествен сутлијаш!

Приготвување:

Измешајте ги сите суви состојки и полека додадете јогурт или матеница. Мешајте кратко, само додека не се соединат сите состојки и произведат што е можно повеќе хомогена смеса.

Пренесете го тестото во тава за печење обложена со хартија за печење, обликувајте го во топка, по врвот исечете го со остар нож. Печете во загреана рерна на 200°C за 35-40 минути. Можете да направите и две помали топки од истата смеса, така што ќе добиете две мали кружни леба, во тој случај ќе ги печете малку пократко, на пример 25 минути.

Печениот леб од сода е малку потврд и со подебела кора од оној класичниот со квасец.

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време