3 предлога за најздрав појадок: Го зајакнуваат телото, го забрзуваат метаболизмот, даваат енергија за цел ден!

Здравјето влегува низ устата

Ако сте дома, време е да почнете да јадете здрави и балансирани оброци

Сега имате вистинска можност да се храните здраво. Конечно можете да јадете бавно, на мира и здрав оброк.

Препорака на нутриционистите е секое утро прво да испиете 2 чаши свежа вода. Водата ќе ви го разбуди организмот и секоја клетка во телото. Потоа, почнете со утринска фискултура, така што добро ќе се протегнете и раздвижите. Утринската фискултура не мора да трае подолго од 10 минути.

Потоа, пригответе си еден од овие 3 вида појадоци…

Палента

Палентата не содржи глутен и може да се консумира преку цела година. Идеална е за мали бебиња, за луѓе што внимаваат на килограмите или за оние што имаат проблеми со дигестивниот систем.

Состојки: вода, пченкарно брашно, сол, путер или маст.

Приготвување: Кога водата ќе зоврие, додајте брашно и мешајте додека смесата се изедначи. Додајте сол и путер или маст, па промешајте.

Во палентата можете да додадете сирење, сланина или јогурт или млеко. Освен што ќе ве засити, овој појадок ќе ви го забрза метаболизмот и ќе ви ги прочисти цревата.

Јајца

Варените или пржените јајца се совршен избор за појадок. За оние што сакаат да го зајакнат телото, предлагаме да појадуваат јајца со парче сирење и шолја чај или јогурт. Јајцата се полни со протеини, совршено се разградуваат во човечкото тело, а ги содржат сите потребни витамини и минерали. Ова е единствениот појадок што ќе ве држи сити до ручек.

Овесна каша

Вистинската домашна, овесна каша е многу хранлива. Оваа храна од цели зрна може да помогне за губење на тежината, ги обновува резервите на здрав холестерол, дава одличен избор на влакна и слично.

Овесната каша може да го забрза метаболизмот, да го намали ризикот од рак на дебело црево, да го зајакне срцето и крвните садови, го регулира шеќерот во крвта, ја регулира тежината и слично.

Силниот имунитет е пресуден: 3 предлога за бомбастичен појадок што врие од витамини и влакна!

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време