Подготовката трае 2 минути, а сигурно е еден од највкусните десерти кои ќе ги пробате ова лето : Рецепт за чоко – моко сладолед

Брзо и лесно

Интересната комбинација на намирници, во која доминира вкусот на чоколада – е одличен избор за сите љубители на слатките во топлите летни денови.

Потребни состојки:

– 100 гр. растопена чоколада за готвење

– 200 мл. густ јогурт

– 200 мл. слатка павлака

– 2 лажици рум

– 2 лажици какао

Начин на подоготовка:

Матете ја слатката павлака додека не стане цврста, а потоа додадете го јогуртот, чоколадото, румот и на крајот какаото. Откако сето тоа добро ќе се соедини, истурете ја смесата во пластичен сад и замрзнете ја.

Извадете ја неколкупати и добро промешајте пред целосно да се замрзне.

На здравје!

Прочитајте и
Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време