Мора да ги пробате: Топ 3 сензационални летни салати кои ќе ве заситат, но и ќе ве освежат!

Вкусни, здрави и освежителни!

Како што се зголемуваат температурите, се зголемува и нашата потреба од едноставни, освежителни јадења кои ќе ни ги обезбедат потребните хранливи материи, а нема да нè држат долго покрај загреаните шпорети. Пробајте ги овие салати богати со витамини, одличен вкус на комбинации кои се совршени за летото.

Салата со лубеница, фета сирење и нане

Состојки:

 • 4 чаши исечена лубеница
 • 1 чаша фета сирење
 • свежи листови од нане
 • сок од 1 лимон
 • 2 супени лажици маслиново масло
 • прстофат сол и бибер

Подготовка:

Во поголем сад измешајте ги лубеницата, фета сирењето и листовите свежо нане. Во помал сад измешајте ги сокот од лимон, маслиновото масло, солта и биберот за да го направите преливот. Нанесете го преливот на салатата непосредно пред сервирање.

Тајландска салата од манго

Состојки:

 • 2 манго, излупени и исечени
 • 1 чаша свежа папаја исечена
 • 1 чаша краставица исечена
 • ½ чаша свежо нане и коријандер, сецкани
 • ½ чаша печени кикирики, сецкани

Подготовка:

Во сад измешајте ги мангото, папајата, краставицата, нането, коријандерот и печените кикиритки. Зачинете ја салатата со прелив од лимон и додадете лут сос по желба. Внимателно измешајте ги сите состојки.

Веганска Цезар салата

Состојки:

 • 4 чаши свежа зелена салата, исечкана
 • 1 шолја печени коцки леб
 • 1/4 чаша вегански пармезан
За веганскиот прелив:
 • 1/2 чаша вегански мајонез
 • 2 супени лажици сок од лимон
 • 1 лажица каперси, сецкани
 • 2 чешниња лук, сецкани
 • 1 лажица сенф
 • 2 супени лажици маслиново масло
 • сол и бибер по вкус
Подготовка:

Во поголем сад измешајте ја исечената зелена салата, коцките тост леб и веганското сирење пармезан. Во мала чинија, направете вегански прелив за Цезар со мешање на вегански мајонез, сок од лимон, каперси, лук, сенф и маслиново масло.

Прочитајте и

Убавина и Здравје користи колачиња за да го подобри вашето искуство. Ќе претпоставиме дека сте во ред со ова, но можете да се откажете ако сакате. Прифати Дознај повеќе