Летно освежување за љубителите на алкохол: Џин-тоник сладолед готов за само неколку минути

Идеален за дружба и гости

Ако сакате џин-тоник, тогаш рецептот за сладолед од овој пијалок задолжително мора да го пробате. Овој замрзнат десерт е идеален за дружење со пријателите и гостите, а поради една состојка сигурно ќе допринесе добра и весела атмосфера.

Потребни состојки: 

– 75 мл. џин;
– сок од 1 лимета;
– 100 мл сок од боза;
– неколку тенко исечени кругчиња од свежа краставица и листови мента.

Начин на подготовка: 

Во бокал промешајте тоник, џин, сок од лимета и сок од боза. Истурете ја смесата во 10 калапи за правење мраз од 90 мл., додадете ги парчињата од краставица, листовите од мента и на крајот дрвени стапчиња за држење сладолед. Ставете ги во замрзнувач и оставете го сладоледот да отстои додека не се стврдне.

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време