Како треба да изгледа дневното мени на вашето бебенце

Еве ви пример за дневно мени за вашите деца според нивната возраст: 

Седми месец: пет доења + една овошна каша

Осми месец: четири доења + една овошна кашичка и една зеленчукова каша

Деветти месец: три доења + една овошна, една комбинирана каша, житарки,  жолчка и јогурт

Десетти месец: три доења + три овошни  оброци, зеленчук, месо, житарки  и жолчка;  јогурт и младо сирење

Единаесетти месец: сè исто како и претходниот месец, со тоа што треба да се исфрли едно доење, а оброците количински да се зголемат со додавање леб ДванаеСетти меСец: две  доења (вкупно 500 мл млеко)  + три главни оброци и две  ужини (една  овошна една од житарки)

По првиот роденден: поручек, ручек, вечера, две ужини; количината полномасно млеко и јогурт не смее да биде помала од 500 мл, но не и повеќе.

loading...

Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време