Здрав ручек што изобилува со витамини: Пригответе грашок со компир

Нешто на лажица

Грашокот приготвен на овој начин е одлична идеја за ручек

Состојки:
 • 2 главици црвен кромид
 • 2 средни моркови
 • 150 г шампињони
 • 1 кг млад грашок
 • 250 г лупени домати
 • 300 г млади компири
 • 2 лажици сечкан свеж копар
 • 1 лажица пипер
 • црн пипер
 • масло
 • сол

Приготвување:

1. Црвениот кромид се чисти и се сечка на коцки, морковите се лупат и се сечкаат на крукчиња.

2. Шампињоните се сечкаат на четвртинки, а младите компири се чистат. Поситните компири се оставаат цели, а покрупните се сечат наполу или на четвртинки.

3. Во поголемо тенџере на малку масло се пржи црвениот кромид, а потоа се додаваат морковите, па и тие кратко се пржат.

4. Се додаваат шампињоните и се пржат додека изврие вишокот течност што ја пуштиле.

5. Се става грашокот, се додаваат лупените домати и малку вода, колку што е потребно да пливаат состојките. Се вари додека зоврие, а потоа се додаваат младите компири, се посипува со црвен пипер и копар, се става сол и црн пипер по желба.

6. Понатаму се вари со долевање по малку вода, додека сите состојки омекнат, а јадењето ја добие потребната густина.

Извор: Добра храна

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време