Пробајте зеленчуково поке – традиционално хавајско јадење

Вкусот на Хаваи

Рецепт од традиционалната хавајска кујна

Гастро-мајсторот Иван Димески не престанува да истражува во кујната, фокусирајќи се на модерна и здрава исхрана. Поарајте ги неговите експерименти на инстаграм-профилот @medogotvi, но прво, пробајте го неговото зеленчуково поке – хавајско традиционално јадење.

Состојки:

За основата

 • 1 чаша ориз (или тарана, булгур, кускус, киноа)
 • 1 мандарина (или грејпфрут, портокал)
 • 1 лажица јаболков оцет

Процесиран зеленчук

 • 1 рака шампињони (или тофу)
 • 1 рака прокељ (или зелка)
 • 1 морков или друг зеленчук по желба
 • 2 лажици кокосово масло
 • 1 лажица сусам
 • 1 лажиче соја-сос
 • 1 лажиче сусамово масло по желба

Свеж зеленчук

 • 1 краставица
 • 1 пиперка
 • 1 јаболко
 • 1 авокадо
 • 1 млад кромид

Друго

 • 1 лимета
 • прелив (балзамико или лут сос)
 • зачини по желба
Приготвување:

1. Сите потребни состојки…

2. Го сечкаме зеленчукот и го ставаме оризот да се вари

3. Процесираниот зеленчук го пржиме со сусам, сусамово масло и соја

4. Зеленчуковото поке е подготвено за сервирање!

Добар апетит!

Извор: Добра храна

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време