Вкусно и лесно: Карбонара со тиква

Пробајте!

Вкусен специјалитет со тиква

Состојки:
 • 500 г шпагети
 • 1 главица црвен кромид
 • 200 г месеста сланина
 • 150 г исчистена тиква
 • 250 мл павлака за готвење
 • 2 јајца
 • 50 г пармезан
 • 3 лажици грашок од конзерва
 • сол
 • црн пипер
 • масло

Приготвување:

1. Црвениот кромид се чисти и се сече на коцки, месестата сланина и тиквата на стапчиња.

2. На малку масло се пропржува црвениот кромид, а потоа се додава сланината, па и таа кратко се пропржува, додека порумени. Се вади од маснотијата и се остава на топло.

3. На маснотијата од сланината кратко се пропржува тиквата, да омекне малку.

4. Шпагетите се варат во солена вода, а потоа се цеди вишокот течност.

5. Во врелите штотуку исцедени шпагети, се кршат две јајца и се меша брзо. Потоа се додаваат павлаката за готвење и пармезанот.

6. На крајот се посипува со пржената сланина, тиквата и грашокот, па полека се промешува.

Извор: Добра храна

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време