Вашиот нов омилен ручек: Полнети раженчиња во сланина

Пригответе ги сами!

Наместо да купувате готови, направете раженчиња сами! Ќе бидат илјада пати повкусни!

Состојки:
  • 600 г пилешко бело месо
  • 200 г овчо сирење
  • 5 црвени пиперки
  • 200 г сланина во листови
  • црн пипер
  • сол
  • масло

Приготвување:

1. Пилешкото бело месо се сече на помали шницли, се истенчуваат со толчник преку најлонско ќесе, се посолуваат и запиперуваат по желба.

2. Црвените пиперки се чистат од дршките и семките и се сечат на стапчиња. Овчото сирење исто така се сече на стапчиња.

3. На секоја истенчена шницла се нанесува по едно стапче сирење и пиперка, бочните страни се превиткуваат кон средината, па се витка во ролат.

4. Ролатите се обложуваат со листови сланина и нижат на стапчиња за раженчиња.

5. Во тава се загрева малку масло, па се спуштаат пилешките раженчиња, се поклопуваат и се пржат на умерена температура додека поруменат од долната страна. Потоа се вртат на другата страна, па се продолжува со печењето додека поруменат и од таа страна.

6. На маснотијата од месото се пропржува исечената пиперка и се послужува како прилог со готовото јадење.

Извор: Добра храна

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време