Вака се приготвува посен подварок: Ручек полн со витамини

Вкусно!

Почестете го вашето тело со здрав и вкусен ручек

Состојки:
  • помала главица кисела зелка
  • 50 мл маслиново масло
  • 1 главица кромид
  • малку сува слатка пиперка
  • 3 чешниња лук
  • мелен бибер
  • 3 компира сол
Приготвување:

Исечкајте ја зелката ситно на резанки. Кромидот исечкајте го, пропржете го, па додајте ја сечканата зелка и пржете. Намалете ја температурата и постојано мешајте.

Кога ќе добие златножолтеникава боја, подварокот е готов. Додајте малку црвена пиперка по желба и сечкан лук. Сварете го компирот, изгмечете го и измешајте го.

Послужете го со пржената зелка.

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време