Тајната на совршено крцкава пржена сланина: Задолжително следете ги сите чекори и прсти ќе излижете!

Крцкава, а сочна

Прочитајте како правилно да испржите сланина

Кој не сака вкусна и крцкава сланина за појадок? Но многу луѓе грешат во начинот на нејзиното приготвување, па не им излегува како што посакувале.

Совршена сланина за појадок ќе добиете ако внимавате и на текстурата и на вкусот, а можете да ја приготвите на шпорет, во микробранова или во рерна.

 • Ако пржите сланина за едно или две лица, земете едно-две парчиња во месара или во маркет. Големите пакувања што нема да ги потрошите само ќе се исушат.
 • За месото и маснотиите во сланините да се испржат рамномерно, мора да бидат на иста температура.
 • Оставете ги парчињата сланина на собна температура 15 минути, бидејќи така подоцна порамномерно ќе се испржат.
 • Никако немојте да натрупувате сланина во тавче, туку редете ги парчињата едно до друго. На сланината и’ треба простор за да се испржи убаво и рамномерно.
 • Пржењето на сланината на превисока температура од самиот почеток може да доведе до тоа да ја препечете.
 • Немојте да ја фрлате маста од сланината, бидејќи е идеална за пржење компири, како додаток во супи или за правење пченкарен леб.
 • Најдоброто тавче за сланина е од лиено железо.
 • Еден слој сланина ставете во ладно тавче, па пржете го на средно низок оган. Така ќе извадите многу маснотии од сланината, а за тоа треба време.
 • Повремено превртувајте ја сланината и оставете ја рамномерно да се пржи.
 • Со оглед на тоа што повеќето тавчиња не загреваат рамномерно, преместете ја сланината на другиот дел од тавчето откако ќе ја превртите.
 • Кога ќе биде готова, префрлете ја на чинија обложена со салвета за да се впијат вишокот маснотии.
 • Сипете ја маста од тавчето во некој сад, најдобро лонче за целосно да се олади.
loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време