Шуфнудли: Јадење што сите го обожаваат и со задоволство го приготвуваат!

Вкусно!

Ако барате необичен рецепт за вечера или појадок, уживајте во овој вкусен предлог

Состојки:
  • 500 г компири
  • 1 жолчка
  • 150 г брашно
  • малку сол
  • 3 лажици сирење
  • малку кајмак за прелив
  • презла
  • масло
Приготвување:

Сварете компир во лушпа, а потоа излупете го. Веднаш изгмечете го и додајте сол, жолчка, сирење и брашно и замесете меко тесто, исечете го на парчиња и завиткајте ги во мали ролнички.

Варете ги во солена вода додека испливаат и бидат меки на допир. Во тенџере сипете масло, додајте презла и сусам и пропржете, па извалајте ги шуфнудлите во тоа. Прелејте ги со кајмак или изматена кисела павлака.

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време