Рецепт за највкусно пикантно пилешко

Соја сос со спој на зачини го прави ова јадење уникатно и му дава заносен вкус!

Состојки за 4 лица:

  • 500 гр пилешко бело месо
  • 3 лажици соја сос
  • 2 лажици кафеав шеќер
  • 1 лажица семе од сусам
  • 2 чешниња лук
  • лажица рендан ѓумбир
  • сол, бибер, билки, коријандер
  • магдонос
  • 200 гр ориз
  • 300 гр брокула

Подготовка:

Пилешкото бело месо исечете го на коцки, зачинете го и оставете го да отстои најмалку половина час (за да ги впие сите мириси, месото ќе биде посочно). Загрејте тава со малку масло и додадете го пилешкото за пржење (додека не порумени од сите страни) околу осум минути. Додадете ѓумбир, сецкан лук и кафеав шеќер. По една минута, истурете го соја сосот. Гответе неколку минути додека сосот не се згусне. На крај додадете печено семе од сусам, магдонос и коријандер. Послужете со варена брокула или друг зеленчук и ориз.

Испробајте и: Невообичаено неодоливо: Брауни колачи од цвекло

Прочитајте и
Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време