Рецепт на денот: Рижото со кари и зеленчук

Необично рижото!

Вкусно главно јадење за оние кои обожаваат зачинета храна

Потребни состојки:
  • 1 шолја ориз
  • црвен кромид
  • шери домати
  • шолја грашок
  • морков
  • кари
  • прстофат сол и бибер
Приготвување:

Измијте го и сварете го оризот. Пропржете го кромидот на малку масло и по неколку минути додајте шери домати исечкани на половинки и динстајте. Динстајте додека не омекне доматот. Потоа, додајте грашок, ситно сечкан морков и кари и сето тоа мешајте го заедно за да се соедини. На крај, додајте го оризот и оставете го уште малку да се крчка на средна температура.

Може да го послужите топлото рижото со месо по ваш избор.

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време