Професионален готвач открива: „Поради овие 3 рецепта изгубив 16 кг за 2,5 месеца!“

Пробајте и уверете се!

Не мора да се откажете од добриот вкус за да ослабите

Кога настапи пандемијата на ковид-19, главниот готвач од ресторан во Филаделфија, Михаел Шадсон, бил принуден да забави со работата и додека некои одмораа во изолација, тој ја искористил приликата за да ја подобри својата исхрана и така за 2,5 месеца изгубил 16 килограми!

Ако и вие сакате да ги симнете вишокот килограми, а не сакате да се откажете од добриот вкус, тогаш ова се рецептите за вас – Шадсон вели дека овие рецепти го спасиле!

1. Летни пилешки раженчиња

Состојки:

 • 1 шолја вода
 • 1/4 лажиче сол
 • 8 пилешки крилца (само оној дел што има две коски)
 • 8 дрвени стапчиња за скара
 • половина шолја соја-сос
 • сол
 • бибер
 • половина исечкан млад кромид за декорација

Приготвување:

Измешајте го пилешкото, водата и солта. Оставете го така минимум 4 часа. Крилцата ставајте ги на стапчиња и повторувајте тоа додека ги искористите сите. Загрејте тавче (или скара) или ставете го месото, сол и бибер. Печете околу 12 минути.

Во текот на печењето, премачкувајте ги со соја-сос. Украсете го секое стапче со сечкан млад кромид.

2. Филе мињон раженчиња

Состојки:

 • 300 г месо
 • сол и бибер
 • млад кромид
 • соја-сос

Приготвување:

Исечете го месото на мали коцки, ставете по 3 на секое стапче за скара. Загрејте тавче, зачинете го месото. Печете ги околу 8 минути. Додека се печат, премачкувајте ги со соја-сос и украсете ги со млад кромид.

3. Тартар од туна

Состојки:

 • 450 г парче туна
 • 4 авокада
 • 1 лажица семки од сусам
 • половина млад кромид за декорација

За сосот:

 • 1 лажица соја-сос
 • 1 лажица масло од сусам
 • 1 лажица сос од остриги
 • 1 лажица јапонска паста од грав
 • 1 лажица шеќер
 • половина лажица мелен лук

Приготвување:

Сите состојки за сос измешајте ги во сад додека се стопи шеќерот. Туната и авокадото исечете ги на мали коцки. Туната ставете ја во сад и на неа авокадо. Додајте сос одозгора и украсете.

Најздравиот оброк на светот: Го чува здравјето на срцето, го регулира холестеролот и ги топи маснотиите!
loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време