Превкусна пита со месо: Домашно полнето тесто што може да замени и ручек!

Хранлива и сочна!

Совршена за појадок или за вечера

Состојки:

За тестото:

 • 550 г брашно
 • 200 мл топло млеко
 • 200 мл топла вода
 • 10 г сув квасец
 • 60 мл масло
 • 1 лажиче шеќер
 • 1 лажица сол

За филот:

 • 300 г мелено месо
 • 1 поголем праз
 • сув зачин
 • сол
 • бибер
 • толчена лута пиперка
 • масло
Приготвување:

Активирајте го квасецот, потоа додајте ги сите состојки и замесете мазно тесто. Оставете го да нарасне.

Пропржете ги состојките за филот. Расукајте го тестото во круг, потоа насекаде распоредете го филот. Затворете го од сите страни, па превртете го и расукајте круг со сукало. Со врвот на сукалото направете дупчиња.

Премачкајте со изматена жолчка и павлака. Печете на 200 степени 30-35 минути.

Добар апетит!

Пита со месо без кора за 5 лица
loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време