Посен паприкаш: Идеален оброк за летните денови, сочен и преполн со витамини!

Здраво и вкусно

Лесен, а превкусен оброк

Состојки:
  • 1/2 кг компири
  • 1/2 кг кромид
  • 2 моркова
  • 4 поголеми пиперки
  • 1 врзоп магдонос
  • 2 лажици сув зачин
  • 2 лажици брашно
  • мелена пиперка
  • сол
Приготвување:

Излупете ги компирите и исечкајте ги на коцки. Прелејте ги со вода за да се потопат и додајте сечкан кромид, морков и пиперка, па ставете го сето тоа да се вари. Разматете брашно и мелена пиперка во малку вода, па додајте ја во јадењето.

Додајте зачин и сол по вкус, па тргнете го јадењето од шпорет и додајте врзоп ситно сечкан магдонос.

Добар апетит!

Вкусен ручек полн со зеленчуци: Пробајте паприкаш од рерна!
Прочитајте и
Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време