Полнети чамчиња: Незаборавен ручек за љубителите на пиперките

Пиперки на необичен начин

По изгледот, полнетите пиперки потсетуваат на чамчиња, па така и го добиле своето име

Потребни состојки:
 • 6 црвени пиперки
 • малку масло
 • сол

За филот

 • 2 јајца
 • 100 грама мелено месо
 • 100 грама сирење
 • 50 грама кашкавал
 • прстофат сол
 • бибер
 • магдонос
 • 6 парчиња домат
Начин на подготовка:

Измијте ги пиперките, исчистете ги од семки и пресечете ги на половина во должина. Измешајте малку масло и сол во еден сад и со помош на четка, премачкајте ја надворешната страна на чамчињата. Наредете ги во сув сад за печење.

За филот, изматете ги јајцата, додајте ги зачините и промешајте. Во изматените јајца додајте и малку испржено мелено месо, кашкавал исечен на парчиња и издробено сирење.

Добро измешајте го филот и внимателно наполнете ги чамчињата. Печете во претходно загреана рерна на 180 степени 20 минути, па зголемете ја температурата на 220 степени, исклучете го долниот греач и печете уште десетина минути. Неколку минути пред да завршите со печење, додајте по едно парче домат на секоја пиперка. Добар апетит!

loading...

Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време