Пита со блитва и фета сирење: Брзо решение за вкусен ручек

Одлично решение за оние кои немаат време да прават ручек

Готвењето не ви е силна страна? Овој рецепт е за вас!

Оваа пита е идеално решение за сите оние кои не се снаоѓаат баш најдобро во кујна или немаат време да подготвуваат комплицирано јадење за ручек.

Потребни состојки:
  • 1 пакување лиснато тесто
  • 500 грама блитва
  • 2 лажици маслиново масло
  • 8 лажици путер
  • 1 јајце
  • 200 грама фета сирење
  • 2 лажици сечкана мирудија
  • Сол
  • Бибер
Начин на подготовка:

Измијте ја блитвата и отсечете ги тврдите делоци. Обарете ја кратко во врела вода. Исцедете ја и ситно исечкајте ја. Раширете го тестото за да биде нешто поголемо од големината на еден калап. Во сад измешајте ја исечканата блитва, фета сирењето, јајцето и мирудијата, па распоредете ја таа смеса низ тестото. Пуштете го да падне вишокот тесто на смесата. Печете на 200 степени околу 20 минути или додека тестото не добие боја.

Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време