Пилешко во сос од лук, путер и лимон: Сочен ручек, прсти да излижете!

Превкусен оброк

За само половина час ќе направите совршен оброк во кој сигурно ќе уживате

Пилешкото приготвено на овој начин одлично оди со ориз и печени компири.

Состојки:
 • 5 пилешки батаци
 • 1/2 лажица бибер
 • 50 г путер
 • 100 мл пилешка супа
 • 2 чешниња лук
 • сок од еден лимон
 • сол
Приготвување:
 • Загрејте ја рерната на 180 степени Целзиусови
 • Посолете го и зачинете го пилешкото со бибер, па печете го на хартија за печење 20-тина минути.
 • Зголемете ја температурата при крајот за кожичката да стане крцкава.
 • Во тавче стопете путер и мешајте неколку минути.
 • Сипете ја супата, додајте исечкан лук и сок од еден лимон.
 • По желба додајте и неколку резанки лимон.
 • Додајте го пилешкото и оставете го да крчка неколку минути.
loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време