Пилешки шницли во бел сос: Ручек за цело семејство!

Пробајте!

Добра идеја за ручек

Состојки:
  • 600 г бело пилешко месо
  • 3 чешниња лук
  • 2 лажици брашно + 1 лажичка
  • 2 лажици презла
  • масло
  • сол и бибер
  • лист од магдонос
  • 200 г кисела павлака
  • малку млеко
Приготвување:

Исечете го месото на шницли, па исчукајте го малку со чекан со месо. Додајте сол и бибер. Измешајте брашно и презла, па извалајте ги шницлите.

Пржете на тивок оган околу 15 минути. Извадете ги на чинија, во истите маснотии додајте 1 лажичка брашно, павлака и добро измешајте. Додајте издробен лук, сол, бибер и лист од магдонос. По потреба, додајте и малку млеко.

Прелејте ги готовите шницли со сосот.

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време