Направи сама: Плескавици од риба

Меко, сочно и хранливо

Овој рецепт ќе биде вистинско уживање за љубителите на риба. За приготвувањето ќе ви бидат потребни 40-тина минути.

Состојки за 4 лица: 5 филети бела риба, 225 г зелена боранија, 550 г пире од компир, 1 јајце, 2 лажици маслиново масло

Приготвување: филетите варете ги во 6 дл вода додека не почнат да се распаѓаат на парчиња. Процедете ги, разделете ги на покрупни парчиња и отстранете ги кожата и коските. Во меѓувреме, варете зелена боранија во вода што врие околу 5 мин. Потоа додајте ги боранијата и едно изматено јајце. Зачинете по желба и направете 8 плескавици.

Посипете ги со брашно, згрејте маслиново масло во тава и печете ги 4 минути од двете страни.

Текст: Н. Човиновска

Фото: Pixabay

 

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време