Милион и еден вкус во вашата уста: Потпечени шпагети со три вида сирење

Пробајте го рецептот на Бранко Попоски

Одлична идеја за ручек од нашиот гастро-мајстор

Бранко Попоски препорачува со овој рецепт да се напиете бело вино од сортата „шардоне“. Посетете го неговиот инстаграм-профил @cookingwithbranko и пробајте ги неговите потпечени шпагети со три вида сирење.

Состојки:

За смесата од зеленчук

 • 2 домати
 • 2 зелени пиперки
 • 1 главица кромид
 • ½ лажиче сол
 • маслиново масло
 • копар по желба

Друго

 • 1 пакетче шпагети
 • 500 мл сос од домати и босилек
 • 8 парчиња зденка
 • 200 г овчо сирење
 • 100 г биено кравјо сирење
 • 200 г кравји кашкавал
 • босилек
 • магдонос
 • сол
Приготвување:

1. Испржете ја смесата од зеленчук, па сварете ги шпагетите

2. Врз сварените шпагети, ставете ги зденките на тенки парчиња

3. Додајте сос од домати и босилек

4. Додајте ја смесата со зеленчук и изрендајте го биеното кравјо сирење

Милион и еден вкус во вашата уста!

Извор: Добра храна

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време