Машки ручек: Потпечен спанаќ од рерна

Калорично, а здраво!

Пробајте го спанаќот приготвен на овој начин

Состојки:
 • ½ килограм спанаќ
 • 1-3 врзопи млад кромид
 • 200 милилитри млеко
 • 1 лажица кисела павлака
 • 200 грама сирење
 • 3-4 чешниња лук
 • 3 јајца
 • масло
 • сол
 • бибер
 • зачини
 • малку кашкавал
Приготвување:

На масло пропржете го сечканиот млад кромид, па додајте го сечканиот лук и сечканиот спанаќ. Пропржете го за да испари течноста. Тргнете од рингла, додајте малку зачини, сол и бибер. Издробете го сирењето со виљушка, додајте павлака и млеко, па измешајте.

Кога ќе се излади спанаќот, додајте сирење со јајца и измешајте. Подмачкајте плех со масло, па ставете го спанаќот. Наросете со рендан кашкавал и печете околу 35 минути на 200 степени Целзиусови, ако треба и подолго за да испари целата течност. Пред крајот, ставете едно јајце во средина.

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време