Крокети од пилешко месо: Неверојатно вкусен и сочен оброк готов за 15 минути!

Мора да ги пробате

Ако немате идеја што да приготвите за утрешниот ручек, испробајте го овој рецепт

Состојки:
  • 500 г пилешко бело месо
  • 2 јајца
  • 4 лажици кисела павлака
  • 1 лажица масло
  • 1/2 лажиче сол
  • 1/2 лажиче кари
  • 1 лажица брашно
  • 1 лажица густин
  • прстофат сода бикарбона
Приготвување:

Исечкајте го месото на ситни коцки. Изматете 2 јајца, додајте кисела павлака, масло, брашно, густин, сол, кари, мелен бибер и сода бикарбона. Добро изматете го сето тоа и додајте го во сечканото месо, измешајте и оставете го да отстои 1 час на ладно место.

Загрејте масло, па со лажица вадете од смесата и спуштајте го на масло. Пржете ги крокетите од едната и од другата страна.

Како прилог можете да послужите пекарски компир или помфрит.

Добар апетит!

Пилешко месо полнето со моцарела
loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време