Ќофтиња во сос од домати: Повкусни сигурно не сте пробале!

Совршен вкус!

Ќофтињата приготвени на овој начин ќе ве вратат во детството, а сигурни сме дека ќе ви станат омилен рецепт

Состојки:

За ќофтињата

 • 500 грама мелено месо
 • 75 грама ориз
 • 1 кромид
 • 2 јајца
 • 2 лажици лебни трошки
 • 2 чешниња лук
 • 1 лажичка слатка мелена пиперка
 • 50 милилитри вода
 • сол
 • бибер
 • малку ситно сечкан свеж магдонос
 • 2 лажици маслиново масло

За сосот

 • 500 милилитри пасирани домати
 • 3 лажици маслиново масло
 • 3 лажици брашно
 • 1 лажица шеќер
 • 1,5 литри вода
 • сол
 • бибер

Приготвување:
 • Исечкајте ги ситно кромидот и лукот, па продинстајте ги на маслиново масло, додајте ориз и тостирајте го околу 2 минути додека не добие стаклеста, жолтеникава боја.
 • Тргнете ги од рингла и оставете ги да се изладат.
 • Во сад ставете мелено месо, додајте го тостираниот ориз, лебни трошки, јајца, зачини и вода и сето тоа добро измешајте го со раце.
 • Оставете ја смесата да отстои барем половина час.
 • Од смесата направете мали топчиња и ставете на приготвено тавче.
 • Во поголем сад загрејте масло, па додајте брашно и почекајте малку да пожолти, па додајте пасиран домат и вода и сето тоа добро измешајте го.
 • Додајте шеќер, сол и бибер, па загревајте на средна температура околу 10 минути.
 • Додајте ги и приготвените ќофтиња, па сето тоа заедно пржете го на тивок оган 15-20 минути.
 • Послужете ги ќофтињата со пире од компири.
loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време